Hindistan’ın Hayat Damarları Trenler

   Tahminlere göre 2024 yılında dünyanın en kalabalık ülkesi olacak olan Hindistan, aynı zamanda dünyamızın en renkli ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın en geniş doğal ve kültürel zenginliklerine ev sahipliği yapan Hindistan’da tren, hayati bir öneme sahip. Bu yazımızda sizlere demiryolu ağının bir ülke için ne kadar önemli olabileceğini Hindistan üzerinden dikkat çekici örneklerle aktarmak istiyoruz.

Demiryolu İmparatorluğu 

   19. yüzyılda Hindistan, bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu zenginliklerle dünya ticareti için çok önemli bir ülkeydi. İngiliz hükümeti, ulaşımı kolaylaştırmak, üretim ve ticareti canlandırmak için Hindistan’da demiryolları inşa ederek bugün Hindistan’ı dünyanın en büyük demiryollarına sahip dördüncü ülkesi konumuna gelmesini sağlamıştır.

 

   Bir günde Avustralya nüfusundan fazla insanın demiryollarıyla taşındığı Hindistan’da tren yolculuğu tahmin edileceği gibi hiç kolay değil. Dolayısıyla Hindistan’da tren yolları her ne kadar geniş bir ağa sahip olsa da trenlerin kapasitesi bu dev nüfusu çok zor karşılamaktadır. Hatta binlerce insan trenlerin üstünde, kapılardan sarkarak veya tutunarak seyahat etmektedir. Bu zorlu yolculuklar maalesef can kayıplarına da yol açmaktadır. Ayrıca Hindistan’da tren vukuatının bu denli fazla olmasında nüfusun yoğunluğu dışında başka sebepler de vardır. 19. yy. sonlarında Hindistan’a seyahat eden bir Osmanlı bürokratının aktardığı üzere; ülkedeki tren vukuatının ardı arkası kesilmez. Bunun sebebi yıldırım ve yağmurun çokça inmesidir. Gariptir ki tren yolları, yıldırım düşmesinden ve şiddetli yağmurdan harap olmaktadır. Ancak yüksek onarım maliyetlerine rağmen demiryolunun ticarete faydası, maliyetinden kat kat fazladır. 

Hindistan’ın En İlginç Trenleri

   Hindistan Demiryolları, Hindistan’daki en popüler ve en yoğun ulaşım yöntemlerinden biridir ve çok sayıda şehirle birlikte bölgeleri birbirine bağlar. Hint demiryollarının, bu muazzam başarısındaki sır, Hindistan’ın inovatif geliştirmeleri mi yoksa kast sisteminin yıkıcı etkileri mi bilinmez. Hindistan Demiryolları Filosu; yavaş, hızlı, süper hızlı, lüks, premium, ambulans trenler (yaşam hattı ekspresi), kadınlara özel trenler, dağ demiryolları (UNESCO Dünya Mirası Alanı), gibi 29 farklı çeşit tren türüne sahiptir. Ayrıca trenlerin kendi içinde de first class, second class gibi benzer sınıflara ayrıldığını belirtelim.

 

 

Hindistan Dağ Demiryolları (Oyuncak Trenler)

   Hindistan’ın dünyaca ünlü ve aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Darjeeling Himalaya Demiryolu (DHR), pirinç ve diğer malların taşınmasını daha kolay ve daha uygun maliyetli hâle getirmek için 1881’de başlatıldı. Şimdilerde oyuncak tren diye de bilinen bu trenler Hindistan’ın bazı bölgelerinde turizm endüstrisinin odak noktası haline gelmiştir. Ayrıca günümüzde dahi en seçkin mühendislik örneklerinden biri olarak anılıyor ki trenin üzerinde çalıştığı yol yalnızca 60 cm genişliğindedir. 

 

 

Yaşam Hattı Ekspresi (Lifeline Express)

   Yaşam Hattı Ekspresi, ülkenin her köşesindeki hastalara tıbbi hizmet sağlamak amacıyla içerisinde ameliyathaneler, muayenehaneler, dinlenme odaları, jeneratörler, tıbbi envanter odaları gibi daha birçok odayı içerisinde barındırmaktadır. Yürüyen hastane de diyebileceğimiz bu trenler, trenleri Hindistan’da hayat damarı yapan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkarıyor.  

 

 

Hindistan Demiryolu Okulları ve Üniversitesi

   19. yüzyılda kurulan Demiryolu Okulları, Hindistan’da Demiryolları Bakanlığı himayesi altında federal hükümet tarafından yönetilen bir eğitim kurumları zinciridir. Bu okullar, demiryolu çalışanların eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Demiryolu ağının sürekli genişlemesi ile bu tür okullar ülke çapında kuruldu ve daha sonra demiryolu çalışanı olmayan kişilere de açılarak, trenler diyarı Hindistan’ın en önemli eğitim kurumlarından biri haline gelmiştir. Ulusal bütçesinin önemli bir kısmını demiryollarına ve trenlere ayıran Hindistan, 2018 yılında ilk demiryolları üniversitesini açarak, bu alandaki istihdam ve kalifiye eleman açığını kapatma gayretine süratle devam etmektedir.

 

Velhasıl kelam trenler; Hint kültürünün ayrılmaz bir parçası, adeta hayat damarlarıdır. İlk zamandan beri trenlerini ilginç, uygun fiyatlı, efektif ve turistik hâle getirmek için muazzam çaba gösteren Hindistan, yaklaşık 29 farklı tren çeşidiyle dünyada demiryolu imparatorluğunu sürdürmeye devam ediyor.