Şibirgan

Afganistan’ın Cevizcan vilayetinin merkez ilçesi olan Şibirgan, Afganistan’ın Özbekistan ve Türkmenistan sınırındaki kuzey vilayetlerinden biridir. Şibirgan, Kabil’in 555 km kuzeyinde, Mezar-ı Şerif’in 130 km batısında yer almaktadır. Batısında Faryab ve güneyinde Sar-e-Pul vilayeti yer alır.  

Şibirgan Afganistan’ın iklim açısından en sıcak ve en soğuk havaları yaşayan vilayetidir. Sıcaklık yazın 49 dereceye, kışın ise yer yer 27 dereceye ulaşır.

Şibirgan ovasından bir görüntü.

Şibirgan şehri ve çevresi önemli bir tarım bölgesidir ve güzel ovaları ile meşhurdur. Geçmişte Gazneli Mahmud’un sarayındaki şairlerin şiirlerinde, Şibirgan’ın yemyeşil çayırlarını, üzüm bağlarını, güzel tabiatı ile çiçek ve lale bahçelerinden bahsetmişlerdir.

Bahar mevsiminde Şibirgan’da bütün ovayı kaplayan çiçekler.

Şehir ayrıca yeraltı kaynakları ile de zengindir. Kent yakınlarında 1967 yılında kurulan doğalgaz tesisleri uzun bir süre işletilmiştir.

Kıymetli tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen bu topraklar günümüzde ise büyük sıkıntılar ile karşı karşıyadır. Şibirgan’da bulunan evlerin sadece %4’üne şebeke suyu ulaşmaktadır. Çoğu Şibirganlı her gün kar kış demeden kilometrelerce yol yürüyüp az sayıda bulunan nehirlerden evlerine su taşırlar. Yeterince temiz olmayan nehir suları ile beraber bazı mahallelerde hayırseverlerin yardımı ile açılmış su kuyuları da vardır.

       

Şibirgan’da evlerine götürmek üzere nehirden su alan çocuklar

Her günün ayrı bir hayat mücadelesi olarak geçtiği Şibirgan’da yakacak birşeyler bulmak veya suya ulaşmak bu mücadelelerden sadece biri. Gönülden bağlı olduğumuz bu toprakların geçmişinde olduğu gibi maddi ve manevi her alanda zenginleşmesi temennisiyle…