2024 Yılı Ramazan-ı Şerif Öncesi Gıda Yardımları

 

Avrasya Derneği olarak yoksul coğrafyalardaki ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak için inşa ettiğimiz gönül köprülerine yeni basamaklar ekledik.

Asya kıtasının merkezinde bulunan Hindistan ve Afganistan’da gıda yardımlarını yerleine ulaştırdık.

Hindistan, Haydarabad – 02.2024
Hindistan, Haydarabad – 02.2024
Afganistan, Herat – 12.2023
Afganistan, Herat – 12.2023

Hindistan Gıda Yardımı

Geçtiğimiz ay (Şubat 2024) Ramazanı Şerif öncesinde, milyonlarca yoksul insanın yaşadığı ve 200 milyonun üzerinde Müslüman nüfusuyla Dünyanın en kalabalık 2. Müslüman nüfusuna sahip Hindistan’da, ihtiyaç sahibi yoksul insanların Ramazan ayını sevinçle karşılamaları için gıda yardımında bulunduk.

Öncelikle Hindistan’ın 30 milyon nüfusa sahip yarıya yakını İslam inancında olan Haydarabad şehrine ulaştık. Dernek çalışanlarımız tarafından; pirinç, nohut, mercimek, yağ, un gibi temel gıda malzemeleri -ve temizlik ihtiyacının çok yüksek olduğu Hindistan için- sabun gibi hijyen malzemelerini temin edilerek gıda kolilerine yerleştirildi.

Gıda kolilerinin Haydarabad şehrindeki en yoksul mahallelere intikali sağlandı ve dar sokaklarda küçük evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi Hint Müslümanlarına ulaştırıldı.

Daha sonra Hindistan’ın başkenti Delhi’te 1 saat kadar mesafede bulunan Uttar Pradeş eyaletine bağlı Gr.Noida şehrinde tespit edilen ihtiyaç sahibi mahallelerde yine benzer şartlarda kısıtlı imkanlarla yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine gıda kolilerini ulaştırdık.

Afganistan Herat Gıda Yardımı

Tıpkı ülkemizde meydana gelen acı felakette olduğu gibi, Afganistan’ın tarihi Herat şehrinde meydana gelen depremde de elimizden gelen desteği sağlamak için kolları sıvadık. 

Ayrıca depremzedelerin zorlu kış şartlarıyla mücadele edebilmeleri için battaniye ve yakacak temini ve deprem bölgesine intikal işlemlerini takip ettik.

Aralık ayında kış aylarının sert yüzünü hisseden kırsaldaki deprem bölgelerinde, içinde gibi temel gıda maddelerini içeren gıda kolilerini, battaniye ve yakacakları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Yapılan bu yardımlar yeryüzündeki yüz milyonları aşan yoksul insanlar düşünüldüğünde yetersiz gibi görünebilir.

Ancak her seferinde; yüzlerce, binlerce; hatta hep birlikte hareket edilirse milyonlarca insanın hayatına dokunma imkanını yakalamak için atılan bu adımların gerekliliği şüphesiz ortadadır.

Bizler Avrasya Derneği olarak bu adımların atılmasında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.