Gıda Yardımları

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık sürecinde, sağlık uzmanları hepimize evde kalmayı tavsiye ettiler.

Bu tavsiye, salgının kontrol altına alınmasını sağladı. Fakat farklı coğrafyalarda binlerce evsiz insan, bırakın bu tavsiyeye uymayı; açlık, susuzluk, temel barınma ihtiyacı gibi birçok kökleşmiş sorunla mücadele etmek zorunda kaldı. Bu mücadelede hepimiz kendi derdimiz ile ilgilenmekle birlikte bizden daha zor durumdakileri düşünmek, onlara yardım elimizi uzatmakla imtihan edildik. Fakat dünya genelinde yapılan yardım rakamlarındaki artışa bakılırsa insanlık adına bir umut daha olduğuna şahit olduk.

Dünya Bankası Afganistan Temsilcisi’nin yayınladığı bir raporda ülke nüfusunun yarıdan fazlasının ulusal açlık sınırının altında olduğu belirtilmekte. [*] 2018’de 34 vilayetin 22’sini etkisi altına alan kuraklık, tarımsal alanlarda tahribata yol açarak açlık sorununu daha da derinleştirdi.

Derneğimiz, bu süreçte desteklerini karşılıksız olarak sunmayı düstur edindiği kardeş coğrafya Afganistan’daki mahalli kuruluşlardan gelen yardım talebini geri çevirmedi. Gönderdiğimiz yardımlarla Afganistan koşullarında yoksul bir hayat süren 1600 aileye temel gıda yardımında bulunduk. Paylaşmanın ve birçok faziletli davranışın pekiştiği ayların sultanı Ramazan-ı Şerif’de üstümüze düşen vazifeyi ifa etmeye çalıştık.